تکنولوژی HIFU و نقش آن در صنعت زیبایی

هایفو چیست؟

هایفو یکی از روش های مدرن لیفتینگ پوست بدون جراحی می باشد که از سال 2008 استفاده در صنعت زیبایی مطرح و در سال 2014 با دریافت مجوز از FDA - ابتدا شروع به بکار بردن این  دستگاه  در از بین بردن چین و چروک در ناحیه های صورت و گردن و سینه  و ...مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هایفو به معنای High-intenstiy Focused Ultrasound  که بصورت مخفف HIFU  بیان می شود.در اصل عملکرد هایفو به اینصورت می باشد که با استفاده از امواج مافوق صوت و با تکنولوژی نوین و استفاده از عدسی های مخصوص این امواج را در یک نقطه متمرکز ساخته و باعث افزایش اثرات حرارتی در محل می شود که حرارت تولید شده باعث تخریب رشته های کلاژنی و الاستینه ای قدیمی موجود در بافت گردیده و با استفاده از تنظیم عمق نفوذ امواج اثرات مختلفی در بافت پوست به نتیجه دلخواه دست پیدا کرد.

 

نتایج بدست آمده  :

روشن سازی پوست صورت در عمق نفوذ مختلف پوست با از بین بردن رنگدانه های کوچک پوستی که به این روش (Superficaial Demis ) می گویند.

محدودیت و روش استفاده از این نوع درمان به هفته ای یکبار محدود شده و طی چند ماه به نتیجه ی مجلوب دست پیدا خواهید کرد.

 

 

لیفت پوست صورت و گردن و بدن :

در صورتی که عمق امواج التراسوند را به 4.5 میلی متر افزایش بدهیم لایه ای از پوست که بر روی عضله کشیده شده که عمل لیفت روی آن انجام می شود.هدف قرار دادن این لایه باعثافزایش دمای موضع تا 70 درجه سانتی گراد می گردد و در اصل موضع مد نظر نقش پایه و داربست را بازی خواهد کرد که لایه های دیگر را پوست دچار انقباض و کشیدی و سفتی خواهند شد.این پروسه باعث افزایش حرارت در لایه های زیرین پوست می گردد که در نتیجه ی این عمل باعث بالا بردن کشسانی در پوست و نقویت عضله زیرین پوست می باشد.ماندگاری این عمل دو الی سه سال ماندگاری و طی مدت نهایتا سه ماه نتیجه را می توان مشاهده نمود.

 

سفت کردن پوست و درمان چین و چروک پوست :

در صورتی که عمق امواج التراسوند را به 3 میلی متر افزایش بدهیم لایه ای و با تابش به سطح پوست لایه های زیرین پوست به دمایی در حدود 60 درجه سانتی گراد خواهند رسیدکه این دما باعث از بین رفتن رشته های کلاژن و الاستین پیر پوست شده و باعث استحکام در رشته های جوان پوست خواهند شد و در حدودا سه ما نتیجه حاصل شده از بین رفتن چین و چروک پوست و سلامت و جوانی پوست خواهد بود.

 

مزایا :

 • بدون عمل باز که باعث خونریزی شود
 • بدون بیهوشی
 • عوارض کم نسبت به عمل های لیفینگ دیگر
 • ماندگاری مناسب
 • قابلیت تکرار نتایج درمانی مطلوب
 • عدم استفاده از اشعه
 • ایمن بودن
 • نداشتن هیچگونه درد

 

لاغری :

دستگاه HIFU عملکرد فوق العاده ای در این ایجاد گرما و افزایش حرکت جنبشی زیر پوستی دارد که این پروسه را در لاغری بالاترین نتیجه را به عمل خواهد آورد و بدلیل داشتن حداقل عوارض و بیشترین  نتیجه مطلوب این دستگاه را در قسمت های(بازو-شکم-بازو-ران ها) که باعث از بین رفتن سلول های چربی می شود.

 

ممنوعیت برای افراد :

 • خانم های باردار
 • بیماران دیابتی
 • بیماران صرع
 • افرادی که پروتز های فلزی در بدن دارند
 • کسانی که پیس میکر و یا استنت قلبی کار گذاشته اند

 

سایر استفاده های HIFU :

درمان های سرطان پستان.پروستات.کبد.استخوان و فیبرویید تخمدان به کار برده شده است.هایفو در درمان بیماری های لرزشی نظیر پارکینسون نیز کاربرد دارد.

 

این تکنولوژی نسباتا جدید با ورود به کشور ما باعث ایجاد کاهش تعداد موارد ایجاد در عمل های ناموفق و عارضه های عمل های زیبایی می شود.این تکنولوژی کم خطر و آسان برای جوانسازی و لیفتینگ پوست و کاهش موضعی چربی مورد کاربردی دارد که با این حال کاربرد این تکنولوژی محدود به زیبایی محدود نبوده و در آینده شاهد کاربرد یسشتر این روش در درمان بیماریها خواهیم بود.

 

منبع : دکتر فرزاد فهیم تاش

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.

مشاوره آنلاین