PRP چیست | درمان ریزش مو | روش ها | تحقیقات

PRP چیست؟

در این مقاله سعی کرده ایم با روش پلاسمای غنی از پلاکت ، مزایا و معایب آنها برای شما صحبت کنیم.

پلاسمای غنی از پلاکت چیست و آیا PRP می تواند به درمان ریزش مو کمک کند؟

PRP در ابتدا برای التیام مفاصل استفاده می شد ولی طی چند سال گذشته به عنوان روشی ابتکاری برای تشویق رشد مو بوده است. ما در این مقاله قصد داریم به آشنایی شما با این روش  و تجهیزات تخت پوست و مو بپردازیم.PRP را می توان بدون برچسب برای تقویت رشد مو استفاده کرد.

ریزش موی ارثی یک مسئله بسیار رایج است و فقط در ایالات متحده آمریکا حدود 80 میلیون نفر مبتلا هستند اما این مسئله باعث ناراحتی نمی شود و بسیاری از مردان و زنانی که با طاسی موی ناگهانی یا نازک شدن مو دست و پنجه نرم می کنند، برای کمک به پزشکان مراجعه می کنند.

طبق گفته های آکادمی پوست آمریکا ، پزشکان توانسته اند با تجویز دارو یا انجام عمل کاشت مو، ریزش مو را کم کنند. اما کلینیک کلیول یادآور می شود که بسیاری از این گزینه ها دارای عوارض جانبی منفی مانند اختلال عملکرد جنسی، خارش پوست سر یا دوره ی بهبودی طولانی هستند.

این عوارض باعث شد یک درمان جدید به نام پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) با دوره ی بهبود کوتاه مدت محبوبیت زیادی پیدا کند.

در اینجا می آموزیم PRP برای چه کسانی مناسب تر است و خطرات احتمالی از آنها چیست.

تعریف پلاسمای درمانی غنی از پلاکت چیست؟

جفری راپاپورت، دکتر MD، یک متخصص پوست که دارای مجوز در نیوجرسی است، می گوید: پزشکان برای اولین بار از PRP در پزشکی در اروپا در سال 2005 استفاده کردند. طبق مطالعه ای که در ماه اوت سال 2016 در ژورنال آمریکایی بالینی پوست منتشر شده است، PRP به بهبود زخم ها کمک می کند و اغلب در جراحی پلاستیک، ارتوپدی و پزشکی ورزشی استفاده می شود.

Shilpi Khetarpal ، MD، متخصص پوست و مو با کلینیک کلیولند در اوهایو، می گوید PRP هنوز هم اغلب برای کمک به مردم و ورزشکاران از آسیب های مربوط به مفصل استفاده می شود، اما در حدود پنج یا چند سال بود که متخصصین پوست استفاده از این روش درمانی را برای درمان ریزش مو استفاده کردند. امروز، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) فقط PRP را برای استفاده از مفاصل در اعمال ارتوپدی تأیید کرده است و اولین نشریات استفاده از تکنولوژی PRPدر درمان مشکلات مفاصل به سال 2005 باز می گردد. مقاله ای که در فوریه 2015 در ژورنال جراحی زانو منتشر شد ، خاطرنشان کرد: استفاده از PRP در هر نوع تنظیم دیگر، مانند درمان ریزش مو یا مشکلات پوستی، "برچسب خاموش" محسوب می شود.

طبق FDA ، "برچسب خاموش" بدین معنی است دارو یا درمانی تأیید شود، اما برای استفاده یا تشخیصی که پزشک شما توصیه می کند تأیید نشده است. در این موارد ، FDA تعیین کرده است که مزایای احتمالی دارو ممکن است از خطرات آن فراتر رود. اگر پزشک فکر می کند ممکن است برای شما مفید باشد و تمام گزینه های درمانی دیگر را امتحان کرده اید ، پزشک شما ممکن است داروی تأیید شده را برای استفاده غیرمجاز توصیه کند.

چگونه پلاسمای غنی از پلاکت به طور دقیق کار می کند؟

در طی جلسه PRP ، یک تکنسین معمولاً از بازوی بیمار خون می گیرد. او سپس برای استخراج پلاسما خون را چرخش می دهد. طبق گفته کلینیک Cleveland ، پلاسما ماده ای است که در خون وجود دارد که حاوی پلاکت ها است و باعث تقویت رشد مو می شود. ختارپال می گوید ، این تکنسین پلاسما را در مناطقی از پوست سر تحت تأثیر ریزش مو تزریق می کند - معمولاً 15 تا 20 تزریق در هر جلسه PRP صورت می گیرد.

اگرچه این دردناک به نظر می رسد ، Khetarpal و دکتر Rapaport هر دو می گویند که هیچ گونه عوارض جانبی برای نگرانی وجود ندارد. ممکن است در جایی که تزریقات انجام شده است ممکن است احساس درد خفیفی را تجربه کنید و در مدت 30 دقیقه این کار بسیار انجام شده است.

PRP فوراً نتیجه نمی دهد، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که یک سر مو را یک شبه مشاهده کنید. دکتر ختارپال می گوید، احتمالاً به سه جلسه ماهانه تا چهار یا شش ماه نیاز خواهید داشت و سپس جلسات نگهداری سالانه بعد از آن.

 طبق برنامه کلینیک Cleveland ، برنامه دقیق درمانی شما به چند عامل بستگی دارد، از جمله میزان ریزش مو که با آن سر و کار دارید و همچنین سن، هورمون ها و آرایش ژنتیکی شما وجود دارد. دکتر ختارپال می گوید، شما احتمالاً قبل از جلسه سوم و چهارم ، شاهد رشد مجدد خواهید بود.

تحقیقات در مورد PRP و مزایای آن چه می گوید؟

اگرچه PRP برای درمان ریزش مو نسبتاً جدید است، اما تحقیقات امیدوارکننده بوده است. یک مطالعه کوچک که در مجله جراحی زیبایی بینی در ماه آوریل تا ژوئن سال 2014 منتشر شد ، PRP را بر روی 11 مرد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک که پس از شش ماه مصرف دارو موفق نبودند ، آزمایش کرد. بعد از سه ماه ، آنها دیدند که تعداد موهایشان حدود 30 درصد افزایش می یابد.

یک متاآنالیز منتشر شده در سپتامبر 2017 در مجله زیبایی پوست همچنین به بررسی تأثیر PRP بر افزایش تعداد و ضخامت مو بر اساس مطالعات فعلی پرداخته است. محققان دریافتند که ممکن است یک همبستگی وجود داشته باشد ، اما خیلی زود اعلام شد که مطالعات اندک بوده و نتایج معنی دار نبود.

پلاسمای درمانی غنی از پلاکت به چه کسانی ممکن است کمک کند؟

طبق گزارش كتابخانه ملي پزشكي آمريكا، دکتر پاپورت مي گويد كه نشان داده است PRP به مردان و زنان ، به ويژه افراد مبتلا به آلوپسي آندروژنتيك کمک می کند. همچنین به مردان طاس و و زنان با موهای نازک کمک می کند.

در اینجا به  افرادی که از PRP بهره مند می شوند، اشاره می کنیم: 

  • مردان کم مو یا طاس
  • زنانی که به دلیل یائسگی ریزش مو یا نازک شدن مو را تجربه کرده اند.
  • دکتر ختارپال می گوید: افرادی که در 5 سال گذشته ریزش مو را شروع کردند (هر چه طول آن بیشتر شود و فولیکول های مو احتمالاً کوچک و نازک شود).

 همچنین برخی از گروه ها وجود دارند که PRP ممکن است  برای آنها خوب نباشد، از جمله:

 دکتر راپاپورت می گوید: بیماری های از جمله بیماری های لوپوس یا تیروئید مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید که با ریزش مو همراه است (افرادی که مشکل تیروئید دارند نامزدهای خوبی نیستند زیرا ریزش مو نتیجه بیماری و مصرف داروست.). طبق گفته کلینیک کلولاند ، در این بیماران ریزش مو حتی پس از PRP ادامه خواهد یافت

  • دکتر ختارپال می گوید: سابقه اختلالات خونریزی ، اختلالات لخته شدن خون ، رقیق کننده خون یا هپاتیت (این شرایط می تواند بر کیفیت پلاکت ها تأثیر بگذارد).
  • دکتر ختارپال می گوید:کسانی که سرطان پوست یا یک عفونت فعال در پوست سر دارند. (از آنجا که PRP باعث افزایش رشد می شود باعث بدتر شدن شرایط می شود).

برخی از نقاط ضعف احتمالی استفاده از PRP چیست؟

  • به طور کلی ، PRP بی خطر و مؤثر است. راپاپورت می گوید: "شما PRP را به خون بیماران خود تزریق می کنید و می تواند ایمنی و کارآیی را ضعیف کند".
  • PRP دارای هزینه های گران قیمت است. ختارپال تخمین می زند که بسته به محل زندگی شما ، هر جلسه بین 600 تا 1500 دلار هزینه خواهد داشت. او می افزاید: برای دیدن نتایج ، شما باید در سال اول خود به حدود چهار جلسه درمان متعهد شوید.
  • ختارپال می گوید ، روشهای درمانی تأیید شده توسط FDA ، از جمله پروسکار (فاستاستراید) و روژین (مینوکسیدیل) ، مواردی هستند که وی ابتدا به آنها متوسل شد زیرا "آنها واقعاً از مؤلفه هورمونی پیروی می کنند." او به بیماران توصیه می كند كه از PRP به عنوان یك روش خط اول فکر نكنند زیرا در وهله اول به آنچه كه احتمالاً باعث ریزش مو می شود ، نمی پردازد. او می گوید: "PRP به هیچ یک از گرایش های هورمونی یا ژنتیکی نمی پردازد." وی توصیه می کند به جای یک جراح پلاستیک به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید زیرا یک متخصص پوست علاوه بر درمان های پزشکی می تواند PRP را نیز ارائه دهد.
  • راپاپورت می گوید PRP دیگر محدود به مطب پزشکان نمی شود. ممکن است مشاهده کنید که این سرویس به عنوان یک سرویس در مراکز ماساژ ارائه می شود ، اما راپاپورت می گوید اگر یک مشاوره کامل گنجانده نشده است ، مراقب باشید. او می گوید PRP در صورتی که تکنسین ها از لوله های تأیید شده توسط FDA استفاده نکنند و یا در تزریق خون شما - دقت لازم را نداشته باشند، می تواند خطرناک باشد.

نتایج کلی و نهایی روش PRP

PRP روشی به طور فزاینده ای برای درمان ریزش مو است. این شامل گرفتن پلاسما از خون شما و تزریق آن به پوست سر برای تحریک رشد مو است. این روش نسبتاً بدون درد است و به زمان بهبودی صفر نیاز دارد. اما دیدن نتایج چند ماه طول می کشد و می تواند گران باشد( هزینه ای معادل 1500 دلار برای هر درمان).

دکتر Rapaport و دکتر Khetarpal هر دو نتایج مثبتی را در بین بیمارانی که تحت درمان قرار گرفته اند دیده اند، اما تأکید می کنند که انتظارات واقع بینانه در مورد آنچه PRP می تواند داشته باشد مهم است. دکتر ختارپال می گوید: اگر یک بیمار در دهه شصت زندگی باشد و مویی را بخواهد که در دهه بیست زندگی خود داشته باشد ، واقع بینانه نیست.  این بسیار کمال گرایانه است اما به دنبال پیشرفتیم.

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : PRP چیست | درمان ریزش مو | روش ها | تحقیقات

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۹/۵/۲۷

کچلو :

واقعا تا پیدا کردن درمان خیلی راه زیادی مونده

امتیاز
آیا این دیدگاه برایتان مفید بود ؟

مشاوره آنلاین