دیالیز چیست و چگونه انجام می شود؟ | انواع | روش ها

دیالیز چیست؟

دیالیز (dialysis) یکی از روش های درمانی می باشد که در مراکز درمانی و بیمارستان ها از دهه ی 1940 میلادی تا به امروز برای درمان افرادی که با مشکلات کلیوی درگیر شده اند، به کار برده می شود. در این روش درمانی به منظور تصفیه کردن خون بیمار از یک دستگاه کمک گرفته می شود. این دستگاه به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی با انجام دادن تصفیه ی خون بیمار سبب می شود تا حالت تعادل برای مایعات و الکترولیت های موجود در بدن فرد به وجود بیاید. در واقع روش درمانی دیالیز آنچه که برای بیماران دارای ناراحتی های کلیوی که عموماً دارای نارسایی هایی در کلیه های خود هستند، انجام می دهد، انجام وظایف و کار کلیه ها (Kidney) می باشد.

کار کلیه چیست؟

اصلی ترین کاری که کلیه ها در بدن انسان ها وظیفه ی انجام دادن آن را برعهده دارند و در صورت نقصان در این عملکرد، از دیالیز استفاده می شود، تصفیه کردن خون انسان می باشد. کلیه ها این کار را از طریق خارج کردن مایعات اضافی و مواد زایدی که در بدن وجود داشتند، انجام می دهند. در واقع مواد زایدی که از کلیه ها خارج می شوند، پس از فرستاده شدن به مثانه، از بدن انسان همراه با ادرار بیرون می روند. این عملکرد اگر به هر دلیلی درست انجام نشود، همانطور که اشاره شد، فرد مورد نظر نیازمند روش درمانی دیالیز خواهد بود. آنچه که بنیاد ملی کلیه (National Kidney Foundation) اعلام کرده است، هنگامی که فقط به اندازه ی 10 تا 15 درصد از کار طبیعی کلیه ها به درستی انجام بشود، آخرین مرحله ی نارسایی کلیوی خواهد بود.

دیالیز چیست و چگونه انجام می شود؟

دیالیز چیست و چگونه انجام می شود؟ | انواع | روش ها

پیشنهاد می کنیم مقاله ی " کویتیشن چیست و چگونه انجام می شود؟ " را هم مطالعه کنید.

تجهیزات پزشکی برای دیالیز

برای درمان بیماران کلیوی علاوه بر دستگاه دیالیز از تجهیزات پزشکی و زیبایی دیگری نیز مانند تخت دیالیز استفاده می شود که به بیماران کمک می کند تا با آرامش کامل و بدون احساس خستگی و کلافه شدن بتوانند درمان خود را انجام بدهند. تخت برقی دیالیز که یکی از تجهیزات و لوازم پزشکی تولید شده در فروشگاه تجهیزات پزشکی و زیبایی آرا صنعت می باشد، بهترین امکانات را برای بیمار و کادر درمان فراهم می کند تا قادر باشند کلیه ی مراحل درمان را در بهترین وضعیت ممکن به انجام برسانند. برخی از ویژگی های این تخت بیمارستانی که امر درمان را هم برای کادر درمان و هم برای بیماران فوق العاده بهتر می کند، عبارت هستند از:

 • راحت بودن: این تخت برقی به صورتی طراحی شده است که بیش تر از آن که برای بیماران مانند یک تخت بیمار باشد، مثل یک اتاق بسیار راحت شخصی است. فوم به کار رفته برای آن بسیار نرم و انعطاف پذیر است و به هیچ وجه دچار فرورفتگی و تغییر شکل دادن نخواهد شد.
 • قابل شستشو بودن: تخت برقی دیالیز به دلیل ساختار ویژه خود مانند استفاده از رنگ آمیزی ضد زنگ برای بدنه ی آن و بهره مندی از بهترین چرم مصنوعی، به راحتی با مواد شوینده پاکیزه می شود. این شستشوهای مکرر حتی ذره ای از کیفیت اولیه ی آن نیز کم نخواهد کرد.
 • به نرمی حرکت کردن: این تخت بیمارستانی دیالیز به دلیل بهره مندی از موتورهایی قدرتمند که با استفاده از نیروی برق کار می کنند، به راحتی با یک ریموت کنترل هدایت می شود. تغییر حالت دادن های آن بسیار نرم و بدون ایجاد حرکت هایی ناگهانی و آزاردهنده انجام می شود. حرکت بسیار مناسب این نوع از انواع تجهیزات پزشکی و درمانی برای بیماران به هیچ عنوان ایجاد حالت تهوع و یا اضطراب نمی کند. علاوه بر این، کادر درمان هم کار تغییر وضعیت دادن بیمار را به بهترین وضعیت ممکن، بسیار راحت تر انجام خواهند داد و مانند انواع مکانیکی تخت های بیمارستانی، نیازمند صرف انرژی نیستند.
 • قابل تنظیم بودن: این تخت برقی بیمارستان را از چند جهت می توان در موقعیت مناسب و دلخواه تنظیم نمود تا علاوه بر این که برای بیمار راحت تر باشد، بهترین دسترسی را نیز برای انجام کارهای درمانی به پزشکان و کادر درمان بدهد. به عنوان مثال می توان ارتفاع و زاویه پشتی این تخت برقی بیمار را به راحتی با دکمه های قرار گرفته بر روی ریموت کنترل آن تنظیم نمود.
 • زیبا بودن: یکی از مهم ترین مواردی که به درمان کلیه ی بیماران ازجمله بیماران دیالیزی خیلی کمک می کند، در نظر گرفتن حال روحی آن ها می باشد. طراحی بسیار زیبای این نوع تخت بیمار برقی به همراه رنگبندی بسیار متنوع و زیبای چرم مصنوعی بینهایت با کیفیت به کار رفته برای آن به گونه ای است که فضایی خوشایند را برای بیماران فراهم می آورد. این فضای خوشایند به بیماران کمک می کند تا مدت زمان طولانی درمان را در فضایی آراسته و تلطیف شده، راحت تر سپری نمایند.

تصویر تخت برقی دیالیز

دیالیز چیست و چگونه انجام می شود؟ | انواع | روش ها

انواع دیالیز کدام است؟

دیالیز دارای انواع مختلف همودیالیز و دیالیز صفاقی می باشد.

جهت خرید محصولات تجهیزات پزشکی آراصنعت می توانید با شماره تماس های  02166912575 - 02166912576 ارتباط بگیرید .

همودیالیز

از مرسوم ترین انواع دیالیز به شمار می آید. در این نوع از روش درمانی به منظور جدا کردن مایعات اضافی و مواد زاید از خون بیمار، یک کلیه ی مصنوعی به کار برده می شود. برای این که پزشک خون بیمار را وارد دستگاه دیالیز کند، نیاز به انجام شده یک عمل جراحی کوچک می باشد که بر روی عروق خونی بیمار انجام می شود. در این روش درمانی خونی که از بدن بیمار گرفته شده است، به وسیله ی کلیه ی مصنوعی تصفیه شده، پس از آن به بدن بیمار برمی گردد. از ویژگی های همودیالیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طول مدت انجام این نوع دیالیز اغلب 3 تا 5 ساعت است.
 • میزان تکرار انجام گرفتن آن در طول هفته باید سه بار باشد.
 • چنانچه تعداد دفعات انجام آن را در طول هفته افزایش بدهند، امکان کوتاه تر کردن طول مدت انجام دیالیز وجود دارد.
 • انجام این نوع روش درمانی عموماً در مطب پزشکان، مراکز دیالیز و یا بیمارستان ها امکان پذیر است.
 • مدت زمان درمان شدن بیمار به موارد متعددی بستگی دارد که برخی از آن ها عبارت هستند از: سایز بدن و اندازه ی فرد بیمار، میزان مواد دفعی و وضعیت سلامت او.
 • در برخی از مواقع که این روش درمانی در طول مدت زمان زیادی برای بیمار انجام شده باشد، امکان وجود اجازه ی پزشک برای انجام گرفتن این روش درمانی در منزل برای بیمار وجود خواهد داشت. چنانچه درمان در منزل انجام شود، یکی از مهم ترین تجهیزاتی که فوق العاده برای آرامش و راحتی بیمار مؤثر خواهد بود، استفاده نمودن او از تخت برقی دیالیز است. استفاده از این تخت برقی بیمار در منزل، هم به بیمار امکان راحت سپری کردن دوره ی درمان را می دهد و هم برای پرستاران و همراهان او انجام کارها و جا به جا کردن بیمار را بسیار راحت تر می کند.

همودیالیز

دیالیز چیست و چگونه انجام می شود؟ | انواع | روش ها

پیشنهاد می کنیم مقاله ی " تاثیر هورمون ها بر پوست " را هم مطالعه کنید.

دیالیز صفاقی

این روش که با عنوان دیالیز پریتونئال (Peritoneal dialysis) نیز شناخته می شود، بافت های بدن خود بیمار که در قسمت داخل حفره‌ ی شکمی او قرار دارند، به کار گرفته می شوند. در واقع این پوشش داخلی که به آن غشای صفاقی گفته می‌شود، به عنوان فیلتر مورد استفاده قرار می گیرد. روش انجام این نوع دیالیز به صورت زیر است:

 • لوله ای پلاستیکی که کاتتر دیالیز صفاقی نامیده می شود، از راه دیواره ی شکم بیمار به داخل حفره ی شکم او وارد می‌شود.
 • مایعی مخصوص به این حفره وارد می شود که دیالیزات نام دارد.
 • این مایع مخصوص کار شستشوی اطراف روده های بیمار را انجام می دهد.
 • مواد زاید و مایعات اضافه جذب این مایع مخصوص می شوند و به این ترتیب از خون جدا می گردند.
 • مواد زاید و مایعات اضافه از بدن بیمار دفع می گردد.
پیشنهاد می کنیم مقاله ی " سلامتی در ماه رمضان" را هم مطالعه کنید.

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : دیالیز چیست و چگونه انجام می شود؟ | انواع | روش ها

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۹/۸/۲۲

پورموسی :

دیالیز خیلی سخته . حتما مراقب سلامت کلیه هاتون باشید

امتیاز
آیا این دیدگاه برایتان مفید بود ؟
۱۴۰۰/۵/۳۰

مهدی :

خداوند همه بیماران را شفا دهد

آیا این دیدگاه برایتان مفید بود ؟

مشاوره آنلاین