تعمیر و عیب یابی چراغ سیالیتیک

چراغ سیالیتیک (Surgical Light)

که با عنوان های چراغ پزشکی و چراغ پزشکی led نیز شناخته می شود، به منظور تأمین نور و روشنایی مورد نیاز پزشکان جراح در اتاق عمل مراکز درمانی و کلینیک های پزشکی و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. این چراغ پزشکی با تمرکز نور مناسب به طور کاملاً دقیق بر نقطه ای از بافت بدن بیمار که عمل جراحی بر روی آن انجام می شود، با دادن دید بهتر به پزشکان جراح کمک می کند تا دقیقاً محدوده ی عمل را به خوبی ببینند. مشاهده ی دقیق نقطه ی عمل با وجود چراغ سیالیتیک سبب تمرکز جراح می شود و او را قادر خواهد ساخت تا دارای عملکرد بسیار مناسبی در حین عمل باشد.

کیفیت چراغ سیالیتیک

چراغ سیالیتیک برای این که بتواند در اتاق عمل بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد و مشکلی در حین عمل برای پزشک جراح و بیمار ایجاد نکند، باید دارای چندین ویژگی باشد. ذکر این نکته نیز لازم است که این ویژگی ها در صورتی در این چراغ های پزشکی وجود خواهند داشت که از چراغ هایی کاملاً استاندارد که دارای کیفیت بالا هستند، استفاده شود. شرکت هایی نظیر فروشگاه تجهیزات پزشکی و زیبایی آرا صنعت با داشتن سال ها تجربه ی موفق در زمینه ی طراحی و ساخت انواع متنوعی از تجهیزات پزشکی و زیبایی توانسته اند انواع چراغ جراحی را در مدل های چراغ پزشکی ایستاده و چراغ پزشکی دیواری به مراکز درمانی و کلینیک های زیبایی عرضه نماید. برخی از این چراغ های پزشکی با داشتن چرخ هایی محکم و در عین حال با داشتن ترمزهایی قوی دارای قابلیت جابه جا شدن هستند و کادر درمانی به راحتی قادر خواهند بود این نوع چراغ پزشکی پورتابل را به هر قسمتی از مرکز درمانی و یا اتاق عمل انتقال بدهند.

اهمیت هر کدام از ویژگی های چراغ سیالیتیک

همان طور که اشاره شد چراغ سیالیتیک دارای ویژگی هایی بسیار خاص می باشد که آن را به عنوان یکی از انواع تجهیزات پزشکی بسیار کاربردی برای استفاده در اتاق عمل بهترین گزینه به منظور تأمین روشنایی و تابش دقیق نور مورد نیاز این مکان بسیار مهم قرار داده است. چنانچه هر کدام از این ویژگی ها به هر دلیلی دچار اختلال شوند، چراغ سیالیتیک بلافاصله باید عیب یابی شده، مشکل آن برطرف گردد تا اختلالی در کار جراح به وجود نیاید. در واقع هر یک از این خصوصیات به صورت جداگانه در عملکرد پزشکان جراح فوق العاده تأثیرگذار هستند و وجود هر نوع اختلالی در هر یک از این خصوصیت ها عملاً چراغ سیالیتیک را بدون استفاده قرار می دهد و استفاده از آن تا به صورت کامل و دقیق تعمیر نشود، امکان پذیر نخواهد بود.

تعمیر و عیب یابی چراغ سیالیتیک

تعمیر و عیب یابی چراغ سیالیتیک

ویژگی های چراغ سیالیتیک

برخی از این ویژگی های بسیار مهم عبارت هستند از مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

تولید روشنایی و نوری کاملاً شبیه به نور روز

این ویژگی چراغ سیالیتیک به پزشکان کمک می کند تا رنگ ها را دقیقاً با همان رنگ اصلی ببینند و خطای دید از لحاظ تشخیص رنگ ها نداشته باشند. وجود این ویژگی در یک چراغ پزشکی برای انجام کارهای درمانی بسیار مهم است؛ چراکه پزشکان بایستی رنگ بافت ها را دقیقاً به همان گونه که واقعاً وجود دارد، ببینند تا کوچک ترین تغییری را به سرعت متوجه شوند.

تولید نور سرد

نور تولید شده توسط چراغ سیالیتیک نباید باعث بالا رفتن دمای اتاق عمل و یا هر مکانی که مورد استفاده قرار می گیرد، شود. به دلیل این که این چراغ معاینه به مدت طولانی در اتاق عمل روشن می ماند و در طول این مدت طولانی نیز مدام بر سر، گردن و بدن پزشکان و کادر درمانی می تابد، اگر گرما تولید کند به طور قطع سبب آزار و کلافگی پزشک جراح خواهد شد. اذیت شدن جراح اثر مستقیم و بسیار منفی بر روی عملکرد او خواهد گذاشت. دلیل دیگری که وجود این ویژگی را بسیار ضروری می سازد این است که وجود تابش چراغ سیالیتیک و گرمای آن باید به گونه ای باشد که سبب خشک شدن بافت های بدن بیمار نگردد و درمان را دچار مشکل نسازد.

تولید نور بدون سایه

چراغ سیالیتیک باید در حین تاباندن نور بر محل عمل به هیچ وجه ایجاد سایه نکند تا کوچک ترین مانعی برای دیدن جراح به وجود نیاید. در بسیاری از مواقع بدن پزشک و کادر درمان مقابل این چراغ پزشکی led قرار می گیرد، چنانچه سایه ایجاد شود و سایه بر روی بافت بدن بیمار قرار بگیرد، کار درمان را مختل خواهد کرد.

قابل شستشو بودن

به دلیل این که چراغ سیالیتیک به صورت مداوم در اتاق عمل مورد استفاده قرار می گیرد و همواره امکان آلودگی آن وجود دارد، قابل شستشو بودن یک ویژگی فوق العاده مهم برای آن به شمار می آید. ساختمان این چراغ ها باید به گونه ای باشند که به راحتی قابل شستشو باشند و بتوان آن ها را ضدعفونی کرد تا اتاق عمل همیشه عاری از آلودگی و خطر برای پزشکان و بیماران باشد.

عیب یابی چراغ پزشکی مهم ترین بخش تعمیر

در رابطه با هر نوع ایرادی که در چراغ پزشکی ال ای دی وجود داشته باشد، مهم ترین نکته در تعمیر چراغ پزشکی تشخیص درست عیب می باشد. در واقع چنانچه عیب یابی چراغ پزشکی به درستی انجام شود، نیمی از مسیر تعمیر چراغ سیالیتیک طی شده است. چنانچه پیدا کردن عیب چراغ سیالیتیک به درستی انجام شود، نه تنها این نوع از انواع تجهیزات پزشکی و درمانی بسیار مهم به درستی و به طور کامل تعمیر خواهد شد، بلکه سرعت تعمیر شدن نیز بسیار بالا خواهد رفت.

تعمیر و عیب یابی چراغ سیالیتیک

تعمیر و عیب یابی چراغ سیالیتیک

رایج ترین ایرادات چراغ سیالیتیک

برخی از ایرادها هستند که در چراغ سیالیتیک به وجود می آیند و جزء ایرادات رایج در این نوع از انواع ابزارهای پزشکی به شمار می آیند. این ایرادها با عیب یابی صحیح به راحتی توسط متخصصین برطرف می شوند.

جای انگشت روی چراغ سیالیتیک

چنانچه به هر دلیلی مثلاً تنظیم چراغ سیالیتیک، انگشت فردی بر روی چراغ قرار گیرد، دو نوع ایراد برای دستگاه به وجود می آید که با بلافاصله برطرف کردن لکه می توان از بروز این دو اشکال جلوگیری کرد. این دو ایراد شامل موارد زیر می شوند:

  • ایجاد لک بر روی چراغ سیالیتیک که موجب به وجود آمدن سایه در زمان انجام شدن کارهای درمانی می شود.
  • به دلیل این که اثر انگشت افراد دارای سدیم می باشد، با هالوژن موجود در چراغ سیالیتیک، در هنگام داغ شدن لامپ، واکنش داده، پس از گذشت زمان منجر به ایجاد لکه هایی روی آن می شود. این مسئله سبب می شود تا با ضربه ای بسیار کوچک این چراغ بشکند و در واقع عمر چراغ سیالیتیک بسیار کم می شود.

روشن نشدن چراغ سیالیتیک

در صورت عمل نکردن کلیدهای روشن و خاموش (کلیدهای on و off) و روشن نشدن چراغ سیالیتیک، احتمال آسیب دیدگی رله وجود دارد که قطعاً تعمیر آن مشکل را برطرف خواهد کرد.

وجود قطعی و یا اتصال در چراغ سیالیتیک

گاهی به علت حرارت به وجود آمده توسط چراغ جراحی و یا عبور پیدا کردن جریانی بیش تر از استاندارد دستگاه، قطعی و یا اتصالی به وجود می آید که باید این قطعی و یا اتصالی برطرف گردد.

منبع تغذیه معیوب

در برخی از مواقع مشکل به وجود آمده در چراغ سیالیتیک به علت ایراد در منبع تغذیه می باشد که این ایراد ممکن است به دلایل زیر به وجود بیاید:

  • سوختن ترانس
  • سوختن دیود
  • وجود اشکال در قطعات دیگر

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : تعمیر و عیب یابی چراغ سیالیتیک

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۹/۸/۲۶

مهران :

عالی

امتیاز
آیا این دیدگاه برایتان مفید بود ؟

مشاوره آنلاین