کدام یک از روش ‌های زیبایی صورت موثر است؟

کدام یک از روش ‌های زیبایی صورت موثر است؟

زیبایی صورت به چه چیزی بستگی دارد و چه مسائلی در زیبایی پوست صورت تاثیر گذار است؟ این نخستین سوالی است که هر فردی به منظور یافتن روشی برای سلامتی و زیبایی صورت خود با آن روبرو می­شود. پوست مورد توجه­ترین بخش از بدن هر انسانی است. سلامتی و زیبایی پوست انسان علاوه بر آنکه در ظاهر فرد تاثیر می­گذارد نقش مهمی در روحیه و اعتماد به نفس وی بازی ­خواهد کرد. به همین دلیل رسیدگی و اهمیت دادن به سلامتی پوست، خصوصا پوست صورت از گذشته تا به امروز همیشه مورد توجه همه افراد بوده است. حتی داستانی نقل می­کنند که ملکه مصر باستان کلئوپاترا برای مراقبت از پوست خود ترکیبات گیاهی گوناگونی را به عنوان ماسک صورت استفاده می­کرده. همچنین برای زیبایی صورت از عصاره گل­های سرخ و گلاب استفاده می­کرده است. صرف نظر از صحت این داستان طبیعی است که آدمیان در طول تاریخ همیشه به فکر سلامتی و زیبایی این عنصر کلیدی باشند. اما امروزه با پیشرفت علم و دانش، نسبت به گذشته اطلاعات جدید و موثرتری برای سلامتی و زیبایی پوست به دست آورده­ایم. اما سوالی که پیش می­آید این است که این اطلاعات و روش­ها کدامند؟ در این مقاله می­خواهیم به صورت دقیق و علمی موارد تاثیرگذار در سلامت و زیبایی پوست صورت را به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم.

روش های زیبایی پوست

پوست چیست و اهمیت سلامتی و زیبایی صورت در چه چیزی نهفته است؟

زیست­شناسان و پزشکان، پوست را بخشی از دستگاه پوششی و ایمنی بدن می­دانند که نقشی مهم در محافظت از بدن در برابر عوامل خارجی دارد. پوست یک عضو زنده است که متشکل از سلول­های زنده و مرده است. پوست به عنوان یک سد محافظتی بین ما و جهان اطراف، با دارا بودن سطحی حدود ۲ متر مربع، یکی از بزرگ‌ترین اعضا بدن می­باشد. همه این موارد باعث شده است که این عضو حیاتی تاثیر مهمی در سلامتی ما داشته باشد. برای آنکه شناخت بهتری از اهمیت سلامتی پوست و به دنبال آن زیبایی صورت داشته باشیم بهتر است ابتدای امر به معرفی ساختمان پوست بپردازیم.

ساختمان پوست

پوست از سه لایه اپیدرم، درم و هیپودرم تشکیل شده است. اپیدرم لایه خارجی است که از هدر رفتن مایعات بدن جلوگیری می­کند و آن را از صدمات خارجی محافظت می­کند. لایه دوم که نام آن درم می­باشد لایه­ای داخلی است که کار آن تغذیه پوست و مرطوب نگاه داشتن آن است. در نهایت لایه سوم که هیپودرم نام دارد که پوست را به بافت‌های ماهیچه‌ای متصل می‌کند. دو لایه اپیدرم و درم تاثیر مستقیمی در زیبایی صورت دارند به همین دلیل بهتر است با تفصیل بیشتری این دو بخش را بررسی کنیم.

لایه اپیدرم و تاثیر آن بر زیبایی صورت

لایه خارجی شامل چندین لایه فشرده از سلول­های زنده تشکیل شده است که به وسیله لایه­هایی از سلول­های مرده پوشیده شده است. سلول­های مرده با ورود سلول­های تازه به طرف سطح پوست می­آیند و پوست ­ریزی یا نوعی پوست اندازی را به وجود می­آورند. لایه اپیدرم حاوی سلول­های پیگمان ساز می­باشد و رنگ پوست وابسته به این سلول ها است. با توضیحاتی که داده شد اگر بگوییم این لایه خارجی یعنی لایه اپیدرم، تاثیر زیادی در زیبایی صورت و پوست خواهد داشت، چندان بی­راه نگفته­ایم.

لایه درم و تاثیر آن بر زیبایی صورت

اما لایه دوم چگونه است؟ این لایه چه تاثیری بر زیبای صورت دارد؟ لایه دوم که با نام درم معرفی می­شود شامل غدد چربی و عروق خونی می­باشد که طرح پوست و زیبایی صورت را به وجود می­آورد. برای آنکه درک بهتری از تاثیر این لایه بر زیبایی صورت داشته باشیم، باید بگوییم صدمه به این لایه باعث تغییر شکل دائمی پوست می­شود. به عبارتی دیگر هرگونه خراش، بریدگی و تغییر شکل در این لایه باعث می­شود که این تغییر شکل همیشه بر روی پوست صورت ماندگار باشد. بنابراین هنگامی که صحبت از مسائل مربوط به زیبایی صورت می­شود باید اهمیت هریک از لایه های تشکیل دهنده پوست را مد نظر قرار داد.

اصول زیبایی صورت و مراقبت از پوست

اکنون که شناخت مناسبی از پوست و صورت بدست آوردیم، وقت آن است که از عوامل تاثیرگذار بر سلامت پوست و زیبایی صورت صحبت کنیم. روش­های مختلفی برای زیبایی صورت و مراقبت از پوست وجود دارد. اولین گام، مراقبت از پوست در برابر آفتاب خصوصا در فصول گرم سال است. مراقبت از پوست در برابر نور آفتاب خصوصا در فصل تابستان به دلیل آنکه اشعه فرابنفش (UV) شدید­تر از سایر فصول است، بسیار حیاتی می­باشد. همچنین باید به تامین آب بدن و تاثیر آن بر زیبایی صورت توجه داشته باشید. کم آبی یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای سلامتی پوست‌ و زیبایی صورت رخ دهد. در کنار این موارد مصرف دخانیات و مشروبات الکلی نیز بر سلامت پوست تاثیر گذارند. سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی دشمن سلامتی پوست و زیبایی صورت می­باشند. در کنار تمام مواردی که ذکر شد یکی از اصلی­ترین روش­های مراقبت از پوست و زیبایی آن، توجه به بهداشت و نظافت پوست صورت است. علاوه بر آنچه گفته شد باید نوع پوست خود را بشناسید تا بهترین و مناسب­ترین روش­ برای سلامتی پوست و زیبایی صورت خود را بیابید.

بهداشت و زیبایی صورت

هنگامی که صحبت از زیبایی صورت می­شود باید به این نکته توجه کرد که پوست بدن و صورت همیشه با محیط خارجی در تماس است. اما پوست صورت آلوده­تر از سایر قسمت­های پوست می­باشد و این امر به این دلیل است که باقی قسمت­های پوست به وسیله لباس پوشیده می­شوند. بنابراین با توجه به آنچه که ذکر شد توجه به نظافت و بهداشت پوست تاثیری زیادی بر زیبایی صورت خواهد داشت. معمولا پزشکان و متخصصین پوست توصیه می­کنند که نظافت پوست قبل از خواب انجام گیرد تا منافذ پوست باز شده و تنفس پوست صورت بهتر انجام شود. صورت خود را به طور منظم ولی با لطافت بشویید. شست و شوی صورت ویروس­ها، باکتری­ها و سایر آلاینده‌ها را از بین می­برد که این کار یکی از مهم‌ترین روش­های مراقبت و زیبایی پوست است. همچنین به استحمام نیز توجه داشته باشید. حمام گرفتن در حفظ تندرستی، سلامت و زیبایی پوست بسیار موثر است. استحمام باعث می­شود چربی و عرق از سطح پوست و صورت زدوده شود.

زیبایی پوست

انواع پوست :

در کنار موارد بهداشتی، روش­های دیگری نیز وجود دارد که برای سلامتی و زیبایی صورت باید آن­ها را بررسی کرد. توجه به نوع پوست یکی از این موارد موثر در زیبایی صورت است. به طور کلی چهار نوع پوست وجود دارد. پوست چرب، پوست خشک، پوست معمولی یا متعادل و در نهایت پوست مختلط. هر پوستی ویژگی­های مخصوص خود را دارد و به همین علت باید متناسب با نوع پوست روش­های مراقبت و زیبایی صورت خود را انتخاب کنید. در ادامه می خواهیم هر یک انواع پوست را توضیح دهیم تا بتوانیم بهترین روش برای زیبایی صورت هر یک از انواع پوست را بیان کنیم.

مراقبت از پوست­های چرب

چربی پوست ناشی از ترشح زیاد از حد غدد چربی در پوست است. پوست چرب دیرتر دچار پیری و چین و چروک می­شود، اما این نوع پوست بیشتر مستعد ایجاد آکنه است. معمولا پوست­های تیره از نوع پوست­های چرب هستند ولی پوست­های روشن نیز ممکن است چرب باشند. میزان چربی پوست با شرایط آب و هوا، درجه حرارت محیط اطراف و هیجانات شخصی تغییر می­کند. اگر هوا گرم و مرطوب باشد در اثر تعریق شدید بدن، پوست چرب­تر به نظر می­آید و زیبایی ظاهری فرد را تحت شعاع قرار می­دهد. آب و صابون مخصوص صورت ارزان ترین و ساده ترین وسیله برای تمیز کردن پوست چرب و بر طرف کردن مشکل آن است. در صورت عدم دسترسی به آب و صابون و شستن صورت، می توانید از پارچه­ای آغشته به تمیز­کننده­های مخصوص پوست های چرب استفاده کنید.

مراقبت از پوست­های خشک

معمولا افرادی که پوست روشن دارند بیشتر از سایرین به خشکی پوست مبتلا می­شوند. پوست خشک اصولا در اثر از دست رفتن آب پوست و عدم ترشح کافی چربی توسط غدد داخل پوست، عارض می­شود. این نوع پوست اغلب ساختمان نازک و لطیفی دارد ولی صاف و کشیده به نظر می­آید و به آسانی پوسته پوسته می­شود. عوامل ایجاد کننده پوست خشک عبارتند از؛ لوازم آرایشی نامناسب، صابون­های قوی، قرار گرفتن در برابر نور شدید خورشید، باد، حرارت زیاد و هوای گرم. افرادی که دارای پوست خشک می­باشند، پوستی حساس و شکننده دارند و همین موضوع باعث تاثیر مخرب بر سلامتی پوست و زیبایی صورت آن­ها می­شود. سن، موقعیت جغرافیایی، فصل سال، وجود رطوبت نسبی در محل زندگی، تعداد دفعات شست و شو همگی در خشکی پوست دخالت دارند. اساس زیبایی صورت در پوست های خشک نگهداری آن به صورت مرطوب است که باعث نرمی و لطافت پوست می­شود. پوست خشک را نباید بیش از یک الی دو بار در روز با آب و صابون شست. این شست و شو بهتر است در هنگام شب انجام گیرد. صبح­ها نیز بهتر است پوست فقط با آب ولرم (نه آب داغ) شسته شود تا سلامتی و زیبایی پوست حفظ شود. در صورت تمایل به تمیز کردن صورت بیش از یک بار در روز می­توان از مایعات، کرم­ها و لوسیون های تمیز کننده صورت استفاده نمود. به یاد داشته باشید پس از تمیز کردن پوست از مرطوب­ کننده استفاده کنید تا مانع افت رطوبت پوست شود و زیبایی پوست ماندگارتر باشد.

مراقبت از پوست­های معمولی و متعادل

پوست معمولی پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد که البته این نوع پوست بسیار نادر است ولی پوستی ایدئال به شمار می­آید. با اینکه پوست معمولی و متعادل، پوستی ایدئال است اما در طی گذر زمان تمایل به خشک شدن دارد و نیاز به محافظت خواهد داشت.

مراقبت از پوست­های مختلط

این نوع پوست در بعضی نواحی چانه، پیشانی و بینی چرب و در سایر قسمت­های صورت به خصوص گونه­ها و اطراف چشم خشک می­باشد. در این نوع پوست قسمت­های چرب و خشک باید به طور جداگانه و مجزا تخت مراقبت قرار گیرند. با قسمت­های خشک پوست مختلط مطابق دستور­العمل پوست­های خشک رفتار شود و با قسمت­های چرب آن مطابق آنچه درباره پوست­های خشک گفته شد عمل شود.

پوست و زیبایی

نتیجه گیری

مراقبت از پوست شامل رژیم غذایی مناسب، آب زیاد، هوای تازه، ورزش، خواب مناسب، استرس نداشتن و همچنین حفاظت پوست در برابر عوامل خارجی می­باشد. عوامل خارجی مواردی است؛ مانند آفتاب، هوای گرم و سرد. همچنین مصرف مواد چرب و قندی از مسائلی است که در زیبایی صورت تاثیر فراوان دارد. نوشیدن مواد محرک مانند قهوه، چای پررنگ برای زیبایی صورت مضر است. باید خاطر نشان کرد که برای سلامتی پوست و زیبایی صورت مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی و موارد مشابه آن باید کنار گذاشته شود. نکته دیگری که باید به ان توجه کرد توجه به نوع پوست است. برای محافظت از پوست و صورت باید نوع پوست خود را بشناسید تا بتوانید دستورالعملی مناسب برای محافظت و نگهداری از پوست صورت بدست آورید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.

مشاوره آنلاین