روش ‌های زیبایی و سلامت دهان و دندان چگونه تاثیرگذار هستند؟

زیبایی و سلامت دهان و دندان به چه مسائلی بستگی دارد؟ روش­های زیبایی و سلامت دهان و دندان کدام هستند؟ زیبایی و سلامت دهان و دندان از گذشته تا به امروز همواره یکی از چالش­های پیش روی انسان بوده است. مسائل مرتبط با دهان و دندان، نه تنها در حوزه سلامت جسمی افراد موثر است، بلکه تاثیر زیادی بر مسائل روحی و روانی آن­ها دارد. دندان­ها به دلیل نمایان بودن، بسیار در ظاهر و زیبایی افراد تاثیرگذار می­باشند. دندان‌های سفید و زیبا با ایجاد لبخندی زیبا و جذاب، علاوه بر تضمین سلامتی فرد، روحیه و اعتماد به نفس افراد را چندین برابر می‌کنند. بنابراین با توجه به اهمیت موضوع همیشه این سوال مطرح می­شود که ما چگونه باید به زیبایی و سلامت دهان و دندان خود رسیدگی کنیم؟ به عبارتی، روش­های تعیین­کننده در زیبایی و سلامت دهان و دندان کدام هستند و ما چگونه باید از آن­ها را برای سلامتی دندان­ها رعایت کنیم؟ ما در این مقاله می­خواهیم به این سوال پاسخ دهیم و تلاش کنیم تا این روش­های علمی در سلامت دهان و دندان را بررسی کنیم.

روش ‌های زیبایی و سلامت دهان و دندان چگونه تاثیرگذار هستند؟

اهمیت و ضرورت توجه به زیبایی و سلامت دهان و دندان

امروزه زیبایی و سلامت دهان و دندان از چنان اهمیتی برخوردار است که در تمام مراکز علمی دنیا دانشکده­هایی با عنوان دندانپزکشی به وجود آمده است. ایجاد علمی تخصصی به نام دندانپزشکی برای این عضو مهم در سلامت جسم و روح، نشان دهنده اهمیت زیبایی و سلامت دهان و دندان است. به یاد داشته باشید که برای حفظ زیبایی و سلامت دهان و دندان باید از روش­های علمی و اصولی بهره برد. اهمیت و ضرورت این روش­های بهداشتی و قواعد علمی در این است تا مانع آسیب رسیدن به این عنصر حیاتی بدن، یعنی دندان­ها شوند. برای آنکه بتوانیم این روش­ها را بهتر بشناسیم ابتدا باید درباره ماهیت دندان و فک و همچنین انواع دندان­های انسان، اطلاعات خود را بیشتر کنیم.

روند رشد دندان­ها در طول زندگی

هر انسانی در طول زندگی خود دو سری دندان دارد. یکی دندان­هاي شیری که از شش ماهگی تا سه سالگی در دهان رشد می­کنند و دیگری دندان­های دائمی که با ریزش دندان­های شیری ایجاد می­شوند. دندان­های دائمی معمولا از سن شش تا دوازده سالگی به مرور بجاي دندان­هاي شیری رشد می­کنند و تا پایان عمر در دهان انسان باقی مي‌مانند. نخستین دندان دائمی انسان، دندان شماره شش یا همان دندان آسیای بزرگ است که در سن شش سالگی، پشت دندان­هاي شیری در فک رشد می­کند. دندان شماره شش انسان قبل از رویش باقی دندان­های دائمی و قبل از افتادن دندان­های شیری رشد می­کند.

رده­ بندی دندان­های انسان

برای آنکه شناخت بهتری از زیبایی و سلامت دهان و دندان داشته باشیم باید انواع دندان­های انسان را بشناسیم. انسان بالغ در هر آرواره شانزده دندان دارد که در مجموع سی و دو دندان است. دندان‌هایی که در وسط و قسمت جلویی دهان هستند و به راحتی قابل دیدن‌ می­باشند، دندان‌های پیشین نام دارند. مجموع دندان­های پیشین هشت عدد می­باشد که شامل چهار دندان پیشین در بالا و چهار دندان در پایین است. دندان­های بعدی که در فک وجود دارند دندان­های نیش هستند که دو عدد در بالا و دو عدد دیگر در پایین فک قرار دارند. در ادامه به هشت دندان کوچکی که دو به ‌دو کنار دندان‌های نیش قرار می­گیرند، دندان‌های آسیای کوچک یا پرمولر گفته می‌شود. به کمک برآمدگی‌هایی که بر روی آنها وجود دارد برای خرد کردن و بریدن مواد غذایی استفاده می‌شوند. در نهایت به دوازده دندان دیگری که در چهار بخش انتهایی طرفین فک‌های بالا و پایین قرار می‌گیرند، دندان‌های آسیای بزرگ یا مولار گفته می‌شود.

چه عواملی بر زیبایی و سلامت دهان و دندان تاثیر می­گذارند؟

پوسیدگی دندان­ها اصلی­ترین عامل مخرب بر زیبایی و سلامت دهان و دندان است. برای ایجاد پوسیدگی دندان چند عامل باید وجود داشته باشد و این عوامل با هم باعث می­شوند تا دندان­ها دچار پوسیدگی شوند. پوسیدگی باعث می­شود که  بافت سخت دندان که مینا و عاج نام دارد در اثر ترشح اسید ناشی از باکتری­های پوسیدگی­زا به تدریج تخریب شوند. این باکتری در دهان همه انسان‌ها وجود دارد اما مقدار آن از یک دهان تا دهان دیگر متفاوت است. هرچه مقدار این باکتری در دهان بیشتر باشد آن دهان بیشتر از سایرین مستعد پوسیدگی­ دندان است. همین عامل یعنی پوسیدگی دندان­ها تاثیر مخربی بر زیبایی و سلامت دهان و دندان دارند و سلامتی افراد را تحت الشعاع قرار می­دهد. اما چه عاملی باعث پوسیدگی دندان­ها می­شود؟ اگر ما این عوامل را بشناسیم قطعا بهتر و بیشتر از قبل می­توانیم برای زیبایی و سلامت دهان و دندان خود قبل تلاش کنیم. با ما در ادامه همراه باشید تا این عوامل را معرفی کنیم.

روش ‌های زیبایی و سلامت دهان و دندان چگونه تاثیرگذار هستند؟  (1)

عوامل پوسیدگی دندان­ها

برای آنکه زیبایی و سلامت دهان و دندان خود را تضمین کنیم لازم است از پوسیدگی دندان­های خود جلوگیری کنیم. برای این کار ابتدا باید عواملی که باعث پوسیدگی دندان­ها می­شود را بشناسیم تا بتوانیم زیبایی و سلامت دهان و دندان خود را بدست آوریم. عواملی که منجر به پوسیدگی دندان می­شوند را معمولا می­توان در دو دسته جای داد. یکی­ عدم رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان است و دیگری مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی قندی و نوشیدنی­های مضر برای دندان­ها است.

عدم رعایت بهداشت و مصرف مواد قندی

مسواک زدن صحیح و نخ دندان کشیدن در زمان مناسب از تشکیل لایه­های میکروبی و تجمع باکتری­های که منجر به پوسیدگی دندان می­شود، جلوگیری می­کند. اسید­های مخرب ناشی از مواد غذایی، دو الی پنج دقیقه بعد از مصرف مواد غذایی شروع به تشکیل لایه باکترایی مخربی می­کنند. این لایه مخرب می­تواند به مدت یک ساعت در دهان باقی بماند و مینای دندان را تخريب و منجر به شروع پوسیدگی ‌شود. در کنار عدم رعایت بهداشت دندان­ها، مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی، زیبایی و سلامت دهان و دندان را بیش از سایرین تهدید می­کنند. استفاده از مواد قندی چسبنده‌ مانند شکلات، آدامس و مصرف نوشابه­های گازدار بیشترین آسیب را به زیبایی و سلامت دهان و دندان می­رسانند. مواد قندی چسبنده به دلیل آنکه مدت زمان زیادی بر روی دندان­ها باقی می­مانند، آسیب بیشتری به سلامتی دندان­ها می­رسانند. نوشابه­های گازدار به علت اسیدی بودن و وجود قند فراوان به مینای دندان­ها و در نتیجه به زیبایی و سلامت دهان و دندان صدمه می­زنند.

روش­های پیشگری از پوسیدگی دندان­ها

همانطور که اشاره شد پوسیدگی مهم­ترین و اصلی­ترین تهدید برای زیبایی و سلامت دهان و دندان به شمار می­رود. به همین دلیل برای برطرف کردن این مشکل باید چاره­ای اندیشید و به دنبال روش­هایی بود که زیبایی و سلامت دهان و دندان تضمین کنند. این روش­ها شامل رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان و تغذیه صحیح می­باشند.

بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت یکی از مهم ترین عناصر تاثیرگذار در زیبایی و سلامت دهان و دندان می­باشد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مانع از پوسیدگی دندان­ها می­شود. در كنار استفاده از مسواک و نخ دندان، بكارگيری روش­های بهداشتی دیگر مانند استفاده از شوینده­های حاوی فلوراید و مراجعه به دندانپزشک حائز اهمیت است.

شیوه صحیح مسواک زدن

از آنجا که مسواک زدن باعث زیبایی و سلامت دهان و دندان ما می­شود، باید فرآیند مسواک زدن اصولی و صحیح باشد. هر شب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از صبحانه، دندان­ها باید در هر نوبت حداقل به مدت چهار دقیقه مسواک زده شوند. مسواک زدن صحیح به گونه­ای است که تمام دندان­ها مسواک می­شوند. برای این کار بهتر است ابتدا به ترتیب فک بالا را از راست به چپ و بعد فك پايين از چپ به راست، انجام شود. همین کار را می­توانید برعکس انجام دهید. به این نکته توجه کنید که دندان­هایی که در فک بالا قرار دارند را با حرکت مسواک از مجاور لثه به سمت پایین تمیز کنید. برای دندان­های فک پایین نیز همین کار را از پایین به بالا انجام دهید. با در دست گرفتن مسواک و حرکت آن از بالا به پایین و پایین به بالا سطوح داخلی و پشت دندان­های جلو را مسواک کنید. همین کار را برای سطوح دندان­هاي جونده فک بالا و پایین انجام دهید. به این نکته توجه داشته باشید که مسواک شما شرایط مناسبی داشته باشد تا مانع آسیب رسیدن به زیبایی و سلامت دهان و دندان، شود. مسواک خوب باید موهای صاف و یکنواخت داشته باشد و چنانچه موهای تشکیل­ دهنده مسواک از حالت اوليه خارج شدند باید آن را عوض کرد.

روش ‌های زیبایی و سلامت دهان و دندان چگونه تاثیرگذار هستند؟  2

 

شوینده­ های حاوی فلوراید

استفاده از فلوراید باعث استحکام دندان­ها می­شود و آنها را در برابر پوسیدگی مقاوم می­کند. به همین دلیل می­توان گفت که استفاده از فلوراید در زیبایی و سلامت دهان و دندان بسیار موثر است. فلوراید با فعالیت ضد میکروبی که دارد علاوه بر آنکه باعث استحکام ساختمان دندان مي‌شود، ضایعات پوسیدگی اوليه را بهبود می­بخشد. به طور کلی مصرف موضعی فلوراید سطح عریان ریشه را در مقابل پوسیدگی محافظت مي‌نمايد اثر مثبتی بر روي ریشه دندان­ها می­گذارد. همچنین مصرف آن برای افرادی دچار تحلیل لثه مي‌شوند و سطح ریشه دندان آنها نمایان شده و در معرض خطر پوسیدگی قرار مي‌گيرند، توصیه می­شود.

مراجعه به دندانپزشک

در کنار رعایت نکات بهداشتی یکی دیگر از روش­های مهم و موثر در زیبایی و سلامت دهان و دندان مراجعه به دندانپزشک است. بهتر است سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید. هر شش ماه یکبار معاینه دهان و دندان، به شما این امکان را می­دهد تا زیبایی و سلامت دهان و دندان تحت نظر داشته باشید. معاینه دندان­ها توسط دندانپزشک از آن جهت ضروری است که با تشخیص به موقع بیماری، مانع از گسترش و پیشرفت بيماري­هاي دهان و دندان می­شود. بنابراین به دلایلی که گفته شد، در کنار تغذیه سالم و رعایت بهداشت، مراجعه به دندانپزشک برای زیبایی و سلامت دهان و دندان ضروری است.

تغذیه صحیح و سالم

تغذیه مناسب مسئله­ای است که در زیبایی و سلامت دهان و دندان نقش بسیار تعیین کننده­ای دارد. برای زیبایی و سلامت دهان و دندان و همچنین جلوگیری از پوسیدگی و تخریب دندان­ها باید مصرف برخی مواد غذایی مضر را به حداقل برسانیم. مواد قندی چسبنده و اسیدی خطر جدی برای زیبایی و سلامت دهان و دندان ما می­باشند. شکلات، آب­نبات، آدامس، پاستیل، نوشابه، نوشیدنی­های انرژی­زا، قهوه و برخی دیگر از مواد غذایی زیبایی و سلامت دهان و دندان ما را تهدید می کنند.

مصرف شیر لبنیات و مواد غذايي حاوی فلوراید مانند ماهی در سلامت دندان نقش ویژه­ای ایفا می­کند. همچنین مصرف برخی ميوه­ها و سبزیجات تازه مانند هویج و کاهو در بین وعده‌هاي غذایی در زیبایی و سلامت دهان و دندان موثر خواهد بود.

نتیجه گیری

از آنجا که دندان­ها نقش موثری در زندگی ما دارند، توجه به زیبایی و سلامت دهان و دندان باید در اولویت کار­های روزانه قرار گیرد. روش­های صحیح و اصولی متعددی برای سلامتی دندان­ها وجود دارند که رعایت آن­ها تا حد بسیار زیادی زیبایی و سلامت دهان و دندان تضمین می­کند. رعایت نکات بهداشتی مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، تغذیه صحیح و اصولی و مراجعه به دندانپزشک از مهم­ترین روش­ها برای سلامتی دندان­ها می­باشند.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.

مشاوره آنلاین