استفاده از تجهیزات پزشکی و زیبایی مناسب چقدر مهم است؟

تجهیزات پزشکی امروزه با پیشرفت­های قابل توجه­ای که داشته ­اند، توانسته­ اند جایگاه مهم و ویژه­ای را در حوزه سلامت و مسائل مرتبط با آن بدست آورند. کارایی این وسایل و تجهیزات مرتبط با سلامت و زیبایی آن­قدر زیاد است که بسیاری از کارهای بهداشتی و زیبایی بدون وجود آن­ها انجام­پذیر نمی­باشد. بی­ شک برای شما هم پیش آمده است که برای مثال هنگام مراجعه به یک کلینیک پوست، به اهمیت استفاده از تجهیزات پزشکی پی برده باشید. یا با مراجعه به یک پزشک و متخصص تغذیه و لاغری با انبوهی از تجهیزات پزشکی مختلف مواجه شده باشید. اما اهمیت استفاده از این تجهیزات در چیست و چرا همه مراکز معتبر مرتبط با سلامتی و زیبایی به استفاده از چنین تجهیزاتی روی آورده­اند؟ در این مقاله می­خواهیم به اهمیت تجهیزات پزشکی در حوزه­های مختلف بهداشت و زیبایی بپردازیم و همچنین ضرورت استفاده از این تجهیزات را بیان کنیم. اگر به دنبال بدست آوردن اطلاعاتی در­باره تجهیزات پزشکی هستید، با صرف زمان اندکی برای خواندن این مقاله به این اطلاعات دست پیدا خواهید کرد.

تجهیزات پزشکی چیست؟ آیا استفاده از آن­ها ضروری است؟

با توجه به وسعت این حوزه، نگاه­های مختلفی وجود دارد که متخصصین مهندسی پزشکی و علوم پزشکی از آن­ها برای تعریف تجهیزات پزشکی استفاده می­کنند. اما به طور کلی به هرگونه تجهیزات، ابزار، مواد، وسایل و ماشین­­ها که برای تضمین سلامتی، بهداشت و زیبای انسان اختراع می­شوند تجهیزات پزشکی می­گویند. هر یک از این تجهیزات، متناسب با کاربردی که برای آن در نظر گرفته می­شود، برای موارد و شاخه­های مختلفی از علوم پزشکی کاربرد دارند. تشخیص، پیشگیری، پایش، تسکین، درمان، کاهش بیماری و تحقیق و بررسی در کنار جلوگیری از صدمات احتمالی به بیمار از جمله کاربرد­های این وسایل می­باشد. علاوه بر این­ها این تجهیزات و وسایلی که مرتبط با آن­ها تولید می­شوند، به پزشکان و کادر درمان توانایی کنترل وضعیت بیماری افراد را می­دهند. پزشکان و متخصصین با استفاده از این تجهیزات می­توانند بیماران خود را به نحو بهتر و مناسب­تری تحت­ نظر داشته و آن­ها را درمان کنند. این ویژگی­ها باعث می­شوند تا تمایل زیادی از سمت پزشکان و کادر درمان برای استفاده از تجهیزات پزشکی برای شاخه­های مختلف پزشکی وجود داشته باشد. سلامتی و زیبایی نیز از این قاعده مستثنی نیست و استفاده از این تجهیزات به بخشی مهم و جدایی­ناپذیر از کار آن­ها تبدیل شده است. با توجه به آنچه گفته شد یکی از مهم­ترین کاربرد­های تجهیزات پزشکی، استفاده در زیبایی و سلامت افراد، مانند پوست، مو و لاغری و... می­باشد.

انواع تجهیزات پزشکی مرتبط با زیبایی

همانطور که گفته شد استفاده از تجهیزات پزشکی این امکان را به پزشکان و متخصصین زیبایی می­دهد تا توانایی زیادی برای درمان بیماران خود داشته باشند. کاربرد و کارایی تجهیزات پزشکی مرتبط با زیبایی و سلامتی آنقدر وسیع و گسترده است که ذکر همه آن­ها در این مقاله، قابل بیان نیست. اما می­توان این کارایی و کاربرد تجهیزات پزشکی را به شکلی خلاصه در سه بخش سلامتی و زیبایی پوست، مو و تناسب اندام دسته­بندی کرد. پس مطابق آنچه گفته شد، تجهیزات پزشکی به طور عمده در سه حوزه زیبایی پوست، مو و در نهایت تناسب اندام و لاغری کاربرد دارند. اما سوالی که پیش می­آید آن است که تجهیزات پزشکی مرتبط با زیبایی پوست، مو و لاغری کدامند و استفاده از آن­ها چه ضرورتی دارد؟ در ادامه می­خواهیم هر یک از این موارد کاربردی را بررسی کنیم و با هم بدانیم که اهمیت تجهیزات پزشکی در چه چیزی نهفته است. با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

اهمیت استفاده از تجهیزات پزشک در زیبایی پوست 

پوست یکی از مهم­ترین­ اعضای تشکیل­د­هنده بدن می­باشد که با لایه­های مختلفی که دارد مانند یک سد مستحکم در برابر باکتری­ها و ویروس­ها عمل می­کند. این عنصر مهم در سلامتی انسان، یعنی پوست، علاوه بر آنچه گفته شد، نقش بسیار پر­رنگ و مهمی در تعیین زیبایی هر انسانی خواهد داشت. با توجه به این نقش حیاتی، پررنگ و مهم پوست، طبیعی است که توجه به سلامتی و زیبایی پوست اهمیت خاص و ویژه­ای داشته باشد. پوست هر یک از ما به دلایل مختلف ممکن است دچار مشکلاتی شود و سلامتی و زیبایی آن به دلایل گوناگون مورد تهدید واقع شود. در نتیجه نیاز به درمان و برطرف کردن مشکلاتی پوستی و به دنبال آن استفاده از تجهیزات مرتبط، یک نیاز اساسی، ضروری و مهم است. امروزه پزشکان و مهندسان پزشکی نیز این اهمیت را به خوبی دریافته­اند و تجهیزات کارآمد، مفید و مدرنی برای سلامتی و زیبایی پوست طراحی کرده­اند. بنابراین آنچه که ساخت تجهیزات پزشکی مرتبط با حوزه زیبایی پوست را پراهمیت می­کند، نیاز پزشکان و متخصصان پوست، به این تجهیزات برای درمان است.

تجهیزات پزشکی مرتبط با زیبایی پوست 

اکنون که اهمیت طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی برای سلامتی و زیبایی پوست را بررسی کردیم، می­خواهیم به سراغ نام بردن از این تجهیزات برویم. ابتدا باید توجه داشته باشید که تجهیزات پزشکی زیبایی و سلامتی پوست استفاده می­شوند بسیار گسترده­تر از آن چیزی است که ما می­توانیم ذکر کنیم. پس ما در اینجا تنها به ذکر بخشی از مهم­ترین این تجهیزات بسنده می­کنیم. همچنین در ادامه تجهیزات مرتبط با سلامت و زیبایی مو و همچنین تناسب اندام و لاغری را نیز بیان می­کنیم. از جمله تجهیزات مهم مرتبط با سلامتی و زیبایی پوست عبارتند از:

تخت­های مخصوص زیبایی 

تخت­های زیبایی از مهم­ترین بخش­های تجهیزات پزشکی می­باشند که کار پزشک و بیمار را آسان­تر می­کنند و باعث بهبود و افزایش دقت کار پزشک می­شود. از جمله مهم­ترین تخت­هایی که به عنوان تجهیزات پزشکی در حوزه زیبایی استفاده می­شود می­توان به تخت معاینه، تخت جراحی و تخت لیزر اشاره کرد.

دستگاه­های لیزر

پیشرفت­های بزرگی که در طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی صورت گرفته است، سبب شده که لیزرها به یک عضو مهم در حوزه زیبایی تبدیل شوند. لیزرهای مختلفی برای استفاده پزشکان و متخصصین در زمینه زیبایی و سلامت اختراع شده­ است که هر کدام از آن­ها کاربردهای خاص خود را دارند. از جمله مهم­ترین لیزر­های پرکاربرد در زمینه زیبایی، می­توان به لیزر IPL، لیزر ایلایت، لیزر Nd-YAG، لیزر دایود، لیزر الکساندرایت و لیزر واژینوپلاستی اشاره کرد. یکی دیگر از دستگاه­های لیزر که کارایی زیادی در زیبایی دارد دستگاه Q-SWITCH می­باشد. این دستگاه یک لیزر برای برطرف کردن انواع ضایعات پوستی و از بین بردن رنگ­دانه­های پوست، قارچ­ها، خال­ها و لکه­های ناشی از پیری و... می­باشد.

دستگاه­های لایه بردار و جوان سازی پوست 

با افزایش سن، به مرور زمان پوست رفته­رفته شروع به پیر شدن می­کند و طبیعتا آن طراوت و شادابی جوانی خود را از دست می­دهد. البته این تنها مشکلی نیست که برای پوست­ ایجاد می­شود. عوامل مختلفی در زیبایی پوست دخالت دارند که برخی از آن­ها عبارتند از؛ وراثت و عوامل ژنتیکی، شرایط محیطی، سن و شیوه و سبک زندگی. به همین دلیل با وجود این مشکلات و آسیب­هایی که به پوست وارد می­شود نیاز به جوان سازی پوست نیازی طبیعی و ضروری خواهد بود. شرکت­های تولیدکننده تجهیزات پزشکی با توجه به اهمیت این موضوع و برای پاسخگویی به این نیاز، وسایل و تجهیزات متعددی را طراحی و تولید کرده­اند. دستگاه­های HIFU،Face up ، Fractional RF، PDL، دستگاه­های اولتراسونیک، دستگاه­های نور درمانی و همچنین دستگاه میکرونیدلینگ برخی از مهم­ترین تجهیزات پزشکی در این بخش می­باشند. در کنار این­ها، تجهیزات پزشکی دیگری چون دستگاه اسکن و آنالیزور پوست صورت، دستگاه­های لیفتینگ پوست و دستگاه مزوتراپی نیز در زمینه زیبایی، کاربرد دارند.

اهمیت استفاده از تجهیزات پزشکی مرتبط با زیبایی مو 

اهمیت مو و تاثیر آن بر زیبایی افراد اگر بیشتر از اثرگذاری پوست نباشد، قطعا کمتر از آن نخواهد بود. به همین دلیل با توجه به اهمیت زیبایی و سلامتی مو، شرکت­های تولید کننده تجهیزات و وسایل پزشکی برای این زمینه نیز اقداماتی انجام داده­اند. تخت کاشت مو اولین بخش از تجهیزات ضروری برای اقدامات مرتبط با حوزه سلامتی و زیبایی مو است. مانند آنچه که در بخش زیبایی پوست گفته شد، استفاده از این تخت­ها کمک شایان توجه­ای به پزشک و متخصص و همچنین بیمار خواهد کرد. تجهیزات و ابزار پزشکی زیبایی مو تنها به استفاده از تخت­های زیبایی مو ختم نمی­شود. انواع چراغ­های مخصوص کاشت مو، دستگاه­های برداشت و کاشت مو و میکروموتورها از دیگر تجهیزاتی هستند که یک کلینیک زیبایی مو از آن­ها استفاده می­کند.

اهمیت استفاده از تجهیزات پزشکی مرتبط با تناسب اندام 

معمولا بیشتر افراد از چاقی و اضافه وزن نفرت دارند و تمام تلاش خود را می­کنند تا به یک اندام مناسب و ایدئال برسند. چاقی و اضافه وزن مشکلات متعددی را برای فرد ایجاد می­کند و فرد را با بیماری­های مختلف جسمی و روحی درگیر می­کند. از جمله مشکلات چاق بودن و داشتن اضافه وزن، احتمال ابتلا به بیماری­هایی چون انسداد شرایین، گرفتگی عروق، تپش قلب و فشار خون مزمن می­باشد. چاقی و داشتن اضافه وزن همچنین باعث فرسودگی بیشتر مفاصل پا می­شود و احتمال ابتلا به ورم مفاصل و مشکلات حرکتی را نیز بیشتر می­کند. در کنار آنچه که گفته شد باید خاطر نشان کرد، بیماری دیابت نیز که با نام قاتل خاموش شناخته می­شود از معضلات اضافه وزن می­باشد. با توجه به این اهمیت تناسب اندام، بدیهی است که تجهیزات و وسایل پزشکی مختلفی برای لاغری و داشتن اندام مناسب طراحی و تولید شوند. تجهیزات و امکانات زیادی برای لاغری و تناسب اندام تولید شده است. اما ما برخی از مهم­ترین آن­ها ذکر می­کنیم.

دستگاه کویتیشن 

کویتیشن یک روش غیر جراحی برای از بین بردن چربی­های ناشی از اضافه وزن و چاقی، در سطوح و نقاط مختلف بدن افراد می­باشد. اما این دستگاه چگونه کار می­کند و به چه صورت چربی­ها را از بین می­برد؟ دستگاه کویتیشن با روشی غیرتهاجمی و بدون درد، با استفاده از امواج فراصوت باعث کاهش چربی­های بدن و در نتیجه منجر به تناسب اندام می­شود. از کویتیشن برای نقاط مختلفی مانند نواحی ران، شکم، پهلو و بازوها استفاده می­شود و چربی­های این قسمت­ها را به طور موضعی از بین می­برد.

دستگاه رادیو فریکوئنسی 

دستگاه­های رادیو فریکوئنسی (RF)   نسل جدیدی از تجهیزات پزشکی مرتبط با حوزه لاغری و تناسب اندام می­باشند. به طور کلی RF به معنای امواج با فرکانس رادیویی است که امروزه در همه شاخه­های پزشکی، خصوصا زیبایی و تناسب اندام کاربرد­های متنوعی دارد. این دستگاه با تولید امواج باعث از بین رفتن سلولیت و انباشتگی چربی در نواحی مختلف بدن می­شود.

دستگاه فارادیک 

یکی دیگر از تجهیزات پزشکی مرتبط با تناسب اندام دستگاه فارادیک است. این دستگاه با ارسال تعدادی پالس­ الکتریکی، به چربی­های انباشته شده بدن فشار وارد کرده و باعث تخریب بافت­های چربی در قسمت­های مختلف بدن می­شود. با ایجاد فرکانس در طول­ موج­هایی خاص، بافت­های چربی تخریب می­شوند و چربی­هایی که مدت­ها روی هم انباشته شده­اند متلاشی و در نتیجه خرد می­شوند. با تخریب بافت چربی­های سفت شده، این چربی­ها آماده دفع و خارج شدن از منافذ پوستی می­شوند.

آنچه گفته شد تنها بخشی از تجهیزات پزشکی و دستگاه­های مرتبط با لاغری و تناسب اندام می­باشد. تجهیزات پزشکی متعددی برای این منظور ساخته شده است. دستگاه لیپوماتیک، دستگاه  Slim Managar، دستگاه LPG، دستگاه  Ultracontour، دستگاه  Julite، دستگاه  redustimو دستگاه  Shockwaveبرخی دیگر از تجهیزات پزشکی مرتبط با حوزه تناسب اندام می­باشند.

نتیجه گیری 

تجهیزات و وسایل پزشکی نقش مهمی در کمک به زیبایی و سلامتی ما دارند. این ابزار و وسایل پزشکی، همگی تجهیزاتی پیچیده و تخصصی می­باشند که فقط باید توسط پزشکان متخصص زیبایی بکار گرفته شوند. همچنین از آنجا که تجهیزات و وسایل پزشکی ارتباط مستقیمی با سلامتی افراد دارند باید خرید این تجهیزات را نیز از مراکز معتبر انجام داد. بنابراین به خاطر داشته باشید وسایل پزشکی مرتبط با زیبایی، هم باید از جای معتبری خریداری شوند و هم توسط متخصص مورد استفاده قرار گیرند.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.

مشاوره آنلاین