نقش هورمون در زیبایی پوست و صورت چگونه است؟

آیا از تاثیر هورمون بر پوست خود آگاه هستید؟ آیا ارتباطی بین هورمون­ها و سلامت پوست وجود دارد؟ اگر ارتباطی وجود دارد، تاثیر هورمون بر پوست چگونه است؟ آیا راه­کاری برای کاهش این تاثیر وجود دارد؟ این­ها همه سوالاتی است که اکثر افراد هنگام رسیدگی به سلامت پوست خود با آن روبرو می­ شوند. پوست اساسی­ ترین و اولین عنصر دفاعی بدن در برابر عوامل خارجی محسوب می­شود. این اندام حیاتی بدن علاوه بر آنکه سدی دفاعی در برابر باکتری­ها و ویروس­ها به حساب می ­آید، نقشی کلیدی در ظاهر و زیبایی افراد دارد. بنابراین سلامتی این عضو کلیدی همواره یکی از مهم­ترین مسائلی است که هر فردی در هر شرایطی در طول زندگی خود با آن مواجه می­شود. با اینکه افزایش سن و گذر زمان یکی از عوامل اصلی کاهش زیبایی و درخشندگی پوست است. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که سلامتی پوست ما را به خطر می ­اندازد. یکی از این موارد تاثیر هورمون پوست است. تاثیر هورمون بر پوست خصوصا برای خانم­ها به دلایل تغییرات هورمونی همواره چالشی اساسی بوده است. ما در این مقاله می­خواهیم تاثیر هورمون بر پوست را مورد مطالعه قرار دهیم. همچنین عملکرد این هورمون­ها را به طور کامل بررسی می­کنیم تا بتوانیم شناختی صحیح، نسبت به تاثیر هورمون بر پوست و سلامتی پوست بدست آوریم.

نقش هورمون در زیبایی پوست چگونه است؟

همانطور که اشاره شد یکی از مهم­ترین مسائلی که طراوت و شادابی پوست را تهدید می­کند تغییرات هورمونی و تاثیر هورمون بر پوست است. خانم­ها در این زمینه به دلایل مختلفی بیشتر از آقایان تحت تاثیر مسائل هورمونی هستند. در نتیجه پوست­شان بیشتر در معرض تغییرات قرار می­گیرد. هرچند تاثیر هورمون بر پوست برای آقایان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا بسیاری از آقایان نیز با مشکلاتی برای پوست خود روبرو می­شوند. بنابراین برای اینکه شناخت اصولی و مناسب­تری نسبت به این تاثیرات بدست آوریم، بهتر آن است که در نخستین گام بدانیم که هورمون چیست؟ در ادامه به تاثیرات آن و راه­کار­هایی برای کاهش این آسیب­ها می­پردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم مقاله ی " کویتیشن چیست و چگونه انجام می شود؟ " را هم مطالعه کنید.

هورمون چیست؟

برای پاسخ به این سوال که تاثیر هورمون بر پوست چگونه است، ابتدا هورمون را به صورت دقیق و علمی تعریف می‌کنیم. هورمون ­ها مواد شیمیایی هستند که اصطلاحا ساختاری پروتئینی و استروئیدی دارند. این مواد شیمیایی به منظور هماهنگی در بدن انسان تولید می‌شوند. هورمون ها به مقدار بسیار کم از غدد درون ریز بدن ترشح می‌شوند. هورمون­ها با فرآیندی منحصر به فرد روی سلول­های خاصی در بدن اثر می­گذارد. می­توان گفت هورمون­ها هر فعالیتی در بدن که شامل تعداد زیادی سلول می­شوند را تحت تاثیر و کنترل قرار می­دهند. یعنی هر فعالیتی در بدن به شکلی با هورمون‌ها ارتباط دارد. پنج مورد اساسی در حوزه فعالیت هورمون­ها وجود دارد که عبارتند از:

  1. برقراری نوعی هماهنگی در چرخه تولید و مصرف انرژی در بدن و همچنین ذخیره انرژی
  2. تنظیم فعل و انفعالات گوناگون مانند رفتار، رشد، نمو و تولید مثل
  1. ایجاد نوعی آمادگی برای واکنش در برابر اتفاقات محرک مانند ستیز و گریز
  2. ایجاد نوعی پایداری در بدن به منظور ثابت نگه داشتن یون­ها و آب و ...
  3. ایجاد حالات روحی و روانی مانند احساس ترس، غم، شادی، حس عاشقانه و برخی موارد از این دست

همانطور که می­بینیم، تمامی فعالیت های ما تحت تاثیر این مواد شیمایی هستند. اکنون وقت آن است بدانیم کدام یک از این هورمون­ها بیشترین تاثیر را بر پوست دارند.

هورمون­های تاثیرگذار بر پوست

زیست­ شناسان تقسیم­ بندی­ های مختلفی برای هورمون­ ها ارائه داده­ اند. اما یکی از معروف­ترین آن­ها تقسیم­ بندی بر اساس ساختار مولکولی هورمون­ ها است. در این تقسیم‌بندی هورمون ها را شامل چهار نوع می­دانند. این چهار دسته عبارتند از: هورمون‌های استروییدی، هورمون‌های آمینو اسیدی، هورمون‌های پپتیدی و هورمون­هایی که از اسیدهای چرب مشتق می‌شوند. حال سوالی که مطرح می­شود این است که کدام یک از انواع هورمون­ها بیشترین تاثیر را بر پوست دارد؟ پاسخ این سوال را این­گونه می­توان داد که در این میان چهار نوع هورمون بیشترین تاثیر بر پوست را دارند، استروژن، تستوسترون و کورتیزول که از زیرمجموعه هورمون­های استروئیدی به حساب می­ آیند به همراه هورمون­های تیروئیدی که از خانواده آمینو اسیدی، بیشترین تاثیر را دارند. به طور کلی تاثیر هورمون بر پوست شامل این چهار هورمون است.

استروژن

استروژن هورمون جنسی زنانه است که در خانم­ها در تخمدان تولید و آزاد می­شود. اگر بخواهیم تاثیر هورمون بر پوست را برای استروژن شرح دهیم، باید اشاره کنیم که با افزایش سن مقدار این هورمون در بدن کاهش می‌یابد. با کاهش سطح استروژن ظاهر، شفافیت و طراوت پوست تحت تاثیر قرار می­گیرد. مورد اصلی تاثیر هورمون بر پوست در این مرحله این است که به مرور زمان باعث خشکی و شکنندگی پوست می­شود. خانم­ها معمولا در میانسالی با کاهش ترشح استروژن تاثیر هورمون بر پوست خود را با ظاهر شدن چین و چروک­هایی در صورت خود مشاهده می­کنند. در اینجا تاثیر هورمون بر پوست علاوه بر مواردی که ذکر شد منجر به افتادگی پوست در اطراف چشم­ها و لب­ها نیز می­شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله ی " سلامتی در ماه رمضان" را هم مطالعه کنید.

تستوسترون

مورد دیگری که در زمینه تاثیر هورمون بر پوست می­توان به آن اشاره کرد، هورمون تستوسترون است. تولید این هورمون در دوره بلوغ جنسی در پسران افزایش یافته و عامل اصلی تغییرات فیزیکی این دوران به‌شمار می‌آید. هورمون تستوسترون هم در بدن آقایان و هم در بدن خانم­ها ترشح می­شود اما میزان تولید این هورمون در آقایان تقریبا بیست برابر خانم­ها می­باشد. ترشح این هورمون نقش مهمی در سلامت پوست ایفا می­کند. تاثیر هورمون بر پوست برای تستوسترون اینگونه است که این هورمون با تحریک غددی در بدن فرد، باعث تولید چربی طبیعی در پوست می­شود. این امر به خودی خود نوعی محافظت از پوست با چربی‌های طبیعی موجود در پوست است. البته باید اشاره کرد که تاثیر هورمون بر پوست صرفا شامل کاهش سطح ترشح هورمون­ها نیست. از جمله تاثیر هورمون بر پوست هنگام تولید بیش از حد تستوسترون ایجاد آکنه در پوست است. این امر باعث ایجاد پوستی چرب یا مستعد چین و چروک می­شود که اثری مخرب از تاثیر هورمون بر پوست به شمار می­رود. از طرفی باید خاطر نشان کرد که افزایش و کاهش تستوسترون که منجر به تاثیر هورمون بر پوست به موارد متعددی بستگی دارد. به عنوان مثال افزایش سن، یائسگی و یا دوران بلوغ و به وجود از جمله این موارد محسوب می­شوند.

کورتیزول

کورتیزول در بخش قشری غده فوق کلیوی ترشح می‌شود. این هورمون در بدن برای پاسخ به استرس و التهاب ترشح می‌شود. به همین دلیل می­توان آن را برای شناخت تاثیر هورمون بر پوست بررسی کرد. در شرایطی که فرد دچار استرس شود این هورمون شروع به ترشح می­کند. مشکل از جایی شروع می­شود با بروز مکرر شرایط استرس­زا سطح کورتیزول افزایش می­یابد و این امر منجر به ایجاد آکنه و التهابات پوستی می‌شود. به همین دلیل است که گاها می­شنویم استرس برای پوست مضر است. برای مثال روزاسه، ویتیلیگو، آکنه و اگزما که برخی از مهم­ترین بیماری­های پوستی به شمار می­روند، با افزایش سطح ترشح و تولید کورتیزول تشدید می­شوند. یکی دیگر از موارد تاثیر هورمون بر پوست برای بالا بودن سطح هورمون کورتیزول این است که باعث افزایش میل به مصرف مواد قندی می­شود. افزایش مصرف مواد قندی نیز منجر به افزایش انواع التهاب پوستی می‌شود.

هورمون‌های تیروئیدی

آخرین هورمونی که می­توان در زمینه تاثیر هورمون بر پوست، آن را بررسی کرد، هورمون­ تیروئید است که وجود آن­ها برای رشد طبیعی ضروری هستند. افزایش میزان سوخت و ساز کار اصلی هورمون‌های تیروئید است که با فرآیندی خاص،­ سوخت و ساز قندها و چربی‌ها را در بدن افزایش می‌دهد. بنابراین هنگامی که صحبت از تاثیر هورمون بر پوست می­شود نباید از تاثیر هورمون تیروئید بر ظاهر و سلامتی پوست چشم­پوشی کرد. اگر میزان و سطح هورمون­های تیروئید زیاد باشد به اطلاح می­گوییم تیروئید فرد پرکار است. وجود پوستی برافروخته، گرم و عرق کرده از جمله تاثیرات تیروئید پرکار است. این در حالی است که اگر سطح هورمون­های تیروئیدی ترشح شده در بدن فرد کم باشد، منجر به خشکی و همچنین کاهش توانایی تعریق می­شود. در این حالت گفته می­شود که فرد از مشکل تیروئید کم ­کار رنج می­ برد.

سلامت پوست و حفظ تعادل هورمون­ها

برای مقابله با تاثیر هورمون بر پوست بهترین راه متعادل نگه داشتن بدن است. با توجه به اینکه هورمون­ها نقشی کلیدی در بسیاری از عملکردهای بدن انسان دارند نخستین گام برای کاهش تاثیر هورمون بر پوست، تنظیم هورمون‌ها است. با افزایش سن و یا برخی شرایط خاص دیگر تعادل این هورمون‌ها بهم می­ریزد که این اتفاق منجر به آسیب رسیدن به پوست افراد می­شود. بنابراین ما باید شرایطی را برای خود فراهم کنیم که این هورمون­ها تا حد امکان تعادل خود را حفظ کنند و این کار باعث کاهش تاثیر هورمون بر پوست خواهد شد. برای کم­اثر کردن تاثیر هورمون بر پوست یک برنامه ورزشی منظم، تغذیه سالم و رژیم غذایی مفیدی را در برنامه زندگی خود قرار دهید. برای این منظور مواد غذاهایی مانند پیاز، سیر، میوه­ و سبزیجات تازه مانند کلم بروکلی، گل‌کلم و کلم و... استفاده کنید. در ضمن از خواب کافی و باکیفیت، در کنار کنترل سطح استرس و ترک مصرف دخانیات نیز غافل نشوید. چرا که برای کنترل تاثیر هورمون بر پوست بسیار اثرگذار خواهند بود.

جهت خرید محصولات تجهیزات پزشکی آراصنعت می توانید با شماره تماس های  02166912575 - 02166912576 ارتباط بگیرید .

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : نقش هورمون در زیبایی پوست و صورت چگونه است؟

امتیاز
دیدگاه ها
۱۴۰۱/۴/۴

hanieh :

هورمون ها در همه چی نقش دارن ، خیلی باید مراقبت کرد .جالب هست که زیبایی پوست هم نقش دارن

امتیاز
آیا این دیدگاه برایتان مفید بود ؟

مشاوره آنلاین